Přehled nástrojů podpory pro obce a podniky
19.11.2020
Konzultace ČOSIV pro školy zdarma
25.11.2020
Přehled nástrojů podpory pro obce a podniky
19.11.2020
Konzultace ČOSIV pro školy zdarma
25.11.2020

Aktuality


 


TIP pro obce – jak využít půjčky z kotlíkových dotací  - doporučení od kotlíkového specialisty

Obce na severozápadu Čech mohou investovat až miliardu korun do ekologických opatření

(26. října 2020, Chomutov) Přes 100 obcí v Ústeckém a Karlovarském kraji se zapojilo do programu kotlíkových půjček občanům, kteří si zažádali o kotlíkové dotace. Prostředky na bezúročné kotlíkové půjčky obcím poskytlo z evropských i národních zdrojů Ministerstvo životního prostředí. Pokud obce budou připraveny, budou moci tyto peníze nakonec využít pro ekologické projekty.

„Až občané splatí půjčky, které prostřednictvím obcí čerpali na domácí ekologické kotle, obce mají dvě možnosti: peníze vrátit nebo je investovat například do zateplení budov a dalších ekologických projektů. Jen je třeba mít připravené smysluplné projekty,“ vysvětlil kotlíkový specialista Jindřich Gabriel ze společnosti Auxilien. Kotlíkový specialista zastupuje 16 obcí a za sebou má již 100 schválených žádostí na kotle. „Žádost na připravený projekt obce podají v rámci dotačního programu OPŽP. Mohou získat dotaci v průměru 50% a zbytek mohou dofinancovat z kotlíkových půjček Celkově je tak k dispozici skoro jedna miliarda korun za podmínek, které se nebudou jen tak opakovat,“ doplnil Gabriel.

Gabriel připravuje projekty k financování pro řadu obcí. V Horním Jiřetíně tak díky kotlíkovým dotacím a dalším zdrojům budou mít zateplené veřejné budovy, střešní fotovoltaickou elektrárnu nebo ekologické osvětlení, v Kovářské, v Hoře svatého Šebestiána a v Okounově vybaví obecní budovy novým tepelným čerpadlem a v Klášterci nad Ohří zateplí budovu zdravotního střediska.

“Město Horní Jiřetín pomohlo 39 občanům kotlíkovými půjčkami ve výši skoro osm milionů korun. Tyto finance budou využity na spoluúčast ve čtyřech projektech, které připravujeme s panem Gabrielem. Projekty budou dotovány v rámci OPŽP 50%, zbytek dofinancujeme z kotlíkových půjček,” hovoří o možnostech projektů starosta Horního Jiřetína Ing. Vladimír Buřt.

“S pomocí kotlíkového specialisty jsme úspěšně podali 11 žádostí kotlíkové dotace a díky tomu získáme finance na další opatření. Budeme zateplovat, výměníme tepelný zdroj a osvětlení v objektu komunitního centra.  V kombinaci peněz z kotlíkových půjček s dalšími dotačními zdroji se obejdeme i bez výrazných nároků na obecní rozpočet,” přidává se starostka Blatna u Chomutova paní Rabasová Houfová.

"Jedeme teď na plné obrátky,  postupně se ozývají další obce, jejichž starostům a starostkám dochází, že by si tuhle příležitost neměli nechat ujít. Věřím, že nakonec nebudeme u nás na severozápadě muset vracet nic z peněz, které jsou díky kotlíkovým dotacím k dispozici," uzavřel energetik Jaroslav Gabriel z firmy Auxilien.

 

Kontakt:

Jindřich Gabriel, t.: 606 210 852

https://www.auxilien.cz/kotlikove-dotace/