Pozvánka do Městské knihovny ve Varnsdorfu
10.10.2016
Kostka Krásná Lípa, p. o. vypisuje výběrové řízení
2.11.2016
Pozvánka do Městské knihovny ve Varnsdorfu
10.10.2016
Kostka Krásná Lípa, p. o. vypisuje výběrové řízení
2.11.2016

Aktuality


 


Než pořídíme dárky

Blíží se Vánoce a s nimi obvyklý shon související s nakupováním dárků. Ačkoliv se nás některá média snaží přesvědčit o tom, že hitem letošních Vánoc jsou drony, herní konzole a další podobné nesmysly, většina lidí už naštěstí začíná chápat, že převážně asijské zboží nám moc štěstí nepřinese. Vánoce jsou přece svátky klidu, míru a pohody. Tedy, alespoň by měly být. Co se však za pojmy klid, mír a pohoda skutečně skrývá?

 

Než pořídíme dárky

Blíží se Vánoce a s nimi obvyklý shon související s nakupováním dárků. Ačkoli se nás některá média snaží přesvědčit o tom, že hitem letošních Vánoc jsou drony, herní konzole a další podobné nesmysly, většina lidí už naštěstí začíná chápat, že převážně asijské zboží nám moc štěstí nepřinese. Vánoce jsou přece svátky klidu, míru a pohody. Tedy, alespoň by měly být. Co se však za pojmy klid, mír a pohoda skutečně skrývá?

Pozastavme se třeba nad tím, že i kdyby nám mír a pohodu mohl přinést nějaký vysílačkou řízený dron, nemůžeme pominout fakt, že většina lidí na Děčínsku a Šluknovsku si z ekonomického hlediska nemůže takovou věc dovolit. Je to důsledek hlubokého propadu životní úrovně, který v posledních letech zažíváme. Proto mladí lidé z regionu odcházejí, kvalifikované síly hledají práci v Německu, místní firmy shánějí zakázky v Praze a co je nejproblematičtější, přibývá nám tu sociálně rizikových obyvatel, pro něž není uplatnění na trhu práce.

Ať si říká kdo chce co chce, klid mír a pohoda mají v dnešní společnosti fatální souvislost s ekonomikou. Každý, kdo se zodpovědně stará o rodinu, přece ví, že je potřeba sehnat jídlo, oblečení, střechu nad hlavou a spoustu dalších věcí, které se pořizují, jak jinak, za peníze. Pokud tátové a mámy peníze o Vánocích nemají, pak si dovolím s jistotou konstatovat, že klid a pohodu pouze předstírají ze soucitu k dětem a v rodinách nevládne mír, ale pouze příměří.

Jasně z toho plyne, že se musíme společnými silami postarat o to, aby v našich regionech opět peníze byly, a to navzdory názoru, že Vánoce nejsou nebo nemusejí být jen o penězích. Měli bychom se pozastavit a zamyslet nad tím, jak peníze utrácíme a co můžeme udělat pro to, aby se situace začala alespoň mírně zlepšovat. To znamená především nakupovat tak, aby NAŠE peníze v NAŠEM regionu zůstávaly, zde obíhaly a jednou se k nám mohly vrátit. Ano, zašli jsme už opravdu příliš daleko a náprava nebude jednoduchá. Ale právě teď, při přípravě na vánoční mír a pohodu, je nejvhodnější chvíle začít.

Chci tím naznačit, že stále ještě máme na Děčínsku a Šluknovsku pestrou škálu drobných výrobců, jejichž produkty sice nepotřebujeme každý den, ale jako dárečky jsou ideální. Jsou to různé textilní doplňky, bytové dekorace, dřevěné hračky, ručně vytvářená keramika, přírodní kosmetika, originální šperky z kovu dřeva i skla, nožířské zboží, dřevěné nádobí... Některé z nich jsou dokonce certifikované značkou regionální produkt Českosaské Švýcarsko. Ještě stále se u nás najdou farmáři a živnostníci, kteří mohou svými dobrotami obohatit naši vánoční tabuli. Jsou to třeba sýry a jiné produkty z kravského, kozího i ovčího mléka, marmelády a čokodžemy, uzeniny, ryby, cukrářské zboží a čokoláda, pečivo, likéry a lihoviny, med i bylinkové doplňky a spousta dalších kvalitních potravin místního původu.

Vánoce nám tradičně nabízejí příležitost, abychom byli štědří. Buďme tedy štědří i sami sobě tím, že si uděláme letošní Vánoce z toho, co nabízí náš region. Že nenecháme peníze jen tak odletět s nějakými drony, ale přispějeme k tomu, aby potěšily někoho od nás, kolovaly u nás a posléze se k nám mohly třeba vrátit, v duchu zákonitostí lokální ekonomiky. Přesně takhle to dělají lidé nejen v Německu, Rakousku, Švýcarsku, ale už i v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku i jinde. A to je jediná schůdná cesta, jak si nejen o Vánocích zajistit zde několikrát citované radosti ze života, kterými jsou klid, mír a pohoda.

 

Martin Zíka
člen představenstva Okresní hospodářské komory Děčín