Jak vypadá plazma a co je to vizkozita?
22.11.2019
EDUbus byl skvělý, roboti byli hustý
28.11.2019
Jak vypadá plazma a co je to vizkozita?
22.11.2019
EDUbus byl skvělý, roboti byli hustý
28.11.2019

Aktuality


 Nové regionální výrobky z Českosaského Švýcarska

V úterý 26. listopadu proběhlo již 17. kolo certifikace regionálních výrobků a mezi výrobky se značkou „Českosaské Švýcarsko regionální produkt“ tak nyní nově patří: Keramika pálená dřevem (Keramika TERRAPAKA), kterou vyrábí Pavla Kašáková v obci Tisá, dále pak zvěřinové pochutiny -  Divočák ve vlastní šťávě a Guláš Divočák, které připravuje Hynek Jirman z Dolní Poustevny, dále Sáčky na bezobalové, bezigelitové nakupování, které vyrábí chráněná dílna Pytlíčky s.r.o. z Děčína a  do kategorie regionální zážitek přibyl běžecký závod Cross Parkmarathon, který je součástí Dnů Českého Švýcarska v Krásné Lípě.

„Regionální značka „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“ se uděluje již od roku 2010 a je současně součástí celorepublikové sítě Asociace regionálních značek, ve které je již zapojeno 28 regionů“, vysvětluje Eva Hamplová ředitelka MAS Český Sever a dodává: “ Značení místních produktů je iniciativa, která slouží ke zviditelnění ekologicky šetrné a kvalitní produkce v rámci určitého vymezeného území. V našem regionu je již certifikováno 41 výrobců a 15 zážitků. Mezi nejznámější certifikované produkty patří například Nůž Rybička z Mikova Mikulášovice, přírodní kosmetika Nobilis Tilia z Vlčí Hory, pivovary Kocour Varnsdorf, Falkenštejn z Krásné Lípy i Nomád z Děčína, ze zážitků jsou to například prohlídky s Černým rytířem na zámku Děčín nebo Loretánské slavnosti v Rumburku.“

V každém regionu působí regionální koordinátor – doposud roli koordinátora vykonávala společnost České Švýcarsko o.p.s. a od letošního roku roli koordinátora přebírá společnost MAS Český Sever, z.s. se sídlem ve Varnsdorfu. Koordinátor zajišťuje správu dané značky, komunikuje s místními výrobci a s ARZ. Značku výrobkům uděluje nezávislá certifikační komise (v každém regionu samostatná) po splnění jednotných pravidel. Certifikát platí na dva roky a opravňuje výrobce k užívání značky „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“ na všech certifikovaných produktech i propagačních materiálech.

Co musí splňovat značené výrobky?

Místní původ není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také: dostatečně kvalitní, šetrné vůči životnímu prostředí, jedinečné ve vztahu k regionu – vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou.

Více informací o certifikaci a seznam regionálních výrobků najdete zde

Kontakt pro média:

Dana Štefáčková

tel. 702 117 891
e-mail: stefackova@masceskysever.cz