KNIŽNÍ MINITRH
9.11.2022
Rozvoje území Českého Švýcarska po ničivém požáru
24.11.2022
KNIŽNÍ MINITRH
9.11.2022
Rozvoje území Českého Švýcarska po ničivém požáru
24.11.2022

Aktuality


 


SMART SOLUTION v ORP Varnsdorf

Nadějný projekt komunitní energetiky na malém městě

Komunitní energetika. Toto sousloví se skloňuje na celoevropských konferencích, v médiích, ale i v diskusích odborné veřejnosti. Ne vždy však panuje shoda nad tím, co to vlastně do důsledku znamená. V severočeském Varnsdorfu jasný názor mají.
 
Komunitní energetikou rozumí kombinaci sociálně spravedlivého systému, s maximální měrou environmentálních prvků a férovou ekonomikou, založenou na participaci místních aktérů. To jsou klíče přístupu Smart Solution Varnsdorf.
 
Starosta města Varnsdorf společně se starosty obcí patřících do místního ORP (Dolní Podluží, Horní Podluží, Rybniště a Chřibská) se shodli a písemně potvrdili kolektivní vstup do Paktu starostů a primátorů. A to vše pod konzultačním vedením MAS Český sever - "Pro region srdcem, hlavou, zkušenostmi".
 
Historie lidstva nás učí, že nejvýznamnější inovace a změny přicházejí „odspodu“: z míst, které bývají považovány za periferie. Ve Varnsdorfu se jedná zatím o plán. Ovšem takový, který má potenciál stát se ukázkovým řešením a zářivým příkladem dobré praxe lokální udržitelné energetiky v místě, kde by to možná čekal jen málokdo.