Úvěr COVID pro malé a střední podnikatele
28.3.2020
Liberační balíček pro poplatníky daní
30.3.2020
Úvěr COVID pro malé a střední podnikatele
28.3.2020
Liberační balíček pro poplatníky daní
30.3.2020


 


Ohlášeno půlroční moratorium na splácení veškerých úvěrů a půjček

Ministerstvo financí oznámilo, že na středeční zasedání vlády předloží návrh na půlroční moratorium na splácení všech úvěrů. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová dnes (29.3.2020) v pořadu Partie tv Prima uvedla, že by lidé i firmy mohli půl roku přestat splácet své spotřebitelské a podnikatelské úvěry a také hypotéky. Po tu dobu by byl úročeny „co možná nejnižší sazbou“.

Moratorium by mělo být vyhlášeno nejen na bankovní půjčky, ale i na ty půjčky, které si vzali klienti třeba u splátkových nebo leasingových firem, opatření by se ale nemělo týkat kontokorentů. Šlo by de facto o odklad splátek s tím, že o tuto dobu by se splácení následně prodloužilo.

Vládní moratorium by bylo zavedeno plošně pro všechny s „opačným“ režimem, tzv. opt-in, tj. ozval by se pouze ten, kdo by nechtěl splátky odkládat a nadále pokračovat v současném režimu.

Zdroj: AMSP ČR www.amsp.cz

V současné době však řada bank uplatňuje povinnost, aby si každý klient, který chce odložit splátky, zažádal  samostatně  přes jednotlivé formuláře bank.  Doporučujeme:  sledujte tedy své banky a jejich aktuální informace.