Hvězdicová jízda okresu Görlitz v SRN povede letos do Königshainu
11.5.2016
Letní vydání CCR INFO
8.6.2016
Hvězdicová jízda okresu Görlitz v SRN povede letos do Königshainu
11.5.2016
Letní vydání CCR INFO
8.6.2016

Aktuality


 


VIII. Mezinárodní folklorní festival v Krásné Lípě a dalších místech regionu

Krásnolipský folklorní soubor Lužičan pořádá ve dnech 17. - 19. 6. VIII. Mezinárodní folklorní festival, doprovázený staročeským jarmarkem.

TISKOVÁ ZPRÁVA

VIII. Mezinárodní folklorní festival  Krásná Lípa 17. – 19. června 2016

Ve dnech 17. - 19. června 2016 se ve Šluknovském výběžku již poosmé uskuteční Mezinárodní folklorní festival Krásná Lípa. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá od roku 2000 folklorní soubor LUŽIČAN z Krásné Lípy spolu s městem Krásná Lípa. V letošním roce byla tato akce zařazena mezi 26 nejvýznamnějších akcí Ústeckého kraje tzv. „Rodinné stříbro Ústeckého kraje‘‘.

V rámci festivalu se divákům představí folklorní soubory – Mladosť ze slovenské Dubnice nad Váhom, Rosénka se skupinou Hrozenka z Prahymoravská Javorina ze Strání, Nisanka aMalá Nisanka z Jablonce nad Nisou, polský soubor Wielkopolanie z Poznaně, dětský souborKneveliši z Lotyšska, krásnolipský Křiničánek za doprovodu Muzičky ZUŠ Varnsdorf, finalisté dětské pěvecké soutěže Zpěváček a pořadatelský soubor Lužičan z Krásné Lípy, který se o tyto tři dny nabité folklorem postará. Třešničkou na dortu bude koncert Varmužovy cimbálové muziky ze Svatobořic – Mistřína. Moderátorem všech programů je Martin Louka.

V pátek dopoledne zavítá lotyšský soubor Kneveliši do Základní a Mateřské školy Tadeáše Haenkeho v Chřibské.

Večerní pořady se rozeběhnou od 19.00 hod zároveň ve Šluknově, kde bude mít celovečerní pořad Slovenský soubor Mladosť, v Doubici ve Staré hospodě pobaví Moravská Javorina a v Krásné Lípě oficiálně zahájí festival svým koncertem Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic – Mistřína, Návštěvníky přivítáme sklenkou vína a během večera bude zajímavě hovořit o víně pan Richter, zároveň proběhne ochutnávka a kvalitní vína si můžete i zakoupit.

Sobotní  dopoledne bude patřit dětskému folkloru a zazpívají malí Zpěváčci. Od 11.00 do 13.00 koncertují  Big – bandy, které v Krásné Lípě vystupují  v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Česká Kamenice. Ve 13.00 se sejdou představitelé města s hosty a zástupci souborů na slavnostním přivítání v Aparthotelu Lípa. Krojovaný průvod projde ve 13.30 hod Pražskou ulicí na náměstí, kde od 14.15 po zahájení začne Galaprogram VIII. MFF Krásná Lípa. V první části se představí (Rosénka – Praha, Wielkopolanie – Polsko, Mladost – Slovensko,  Javorina – Strání, Nisanka –  Jablonec n. N.)  V 15.30 převezme moderátorské otěže z rukou Martina Louky  Míra Vais a vyhodnotí  soutěž „O bábovku jarmarku‘‘. Po vyhodnocení bábovky v  druhé části Galaprogramu  vystoupí (Knevelisi – Lotyšsko, Rosénka – Praha, Wielkopolanie – Polsko, Mladost – Slovensko).

Po celý den bude na náměstí probíhat Staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel, výstava hasičské techniky a prezentace traktorů ISEKI.

Program festivalu tradičně obohacuje soutěž „ O bábovka jarmarku“). Bábovky do soutěže se přijímají v označeném stánku na náměstí od 10.00 hod do 13.30 hod.

Večer od 19.00 hod se  v kulturním domě Krásné Lípy sejdou všechny soubory ke společné besedě u cimbálu..

V  neděli se uskuteční prohlídka Domu Českého Švýcarska a hlavní akcí se stane křest nejmladšího člena souboru v krásnolipském kostele Sv. Máří Magdaleny. Se zpíváním a hraním před kostelem  se s festivalem rozloučíme.

Všichni pořadatelé se již nyní těší na spolupráci se všemi partnery, příjemná setkání s účinkujícími a samozřejmě hlavně na diváky. Přejme si aby se vše vydařilo podle plánů a hlavně slunné a teplé (zvláště to teplé zde na severu) počasí.

Naďa Semelková
organizační  ředitelka festivalu


Dokumenty ke stažení

  plakát MFF 016 patek (pdf 1.41 MB)

  plakát MFF TP 2016 (pdf 1.65 MB)