KACPU u nás
3.3.2022
Výzva na podporu doučování žáků
8.3.2022
KACPU u nás
3.3.2022
Výzva na podporu doučování žáků
8.3.2022

Aktuality


 


UDRŽITELNÁ ENERGIE

Výměně osvětlení za Korunu ve Starých Křečanech

V současné době je potřeba myslet ekonomicky racionálně a zároveň zodpovědně k životnímu prostředí.  

Starostovi obce Staré Křečany Františku Moravcovi i místnímu zastupitelstvu se nelibě hledělo na stávající soustavu výbojkových svítidel vybavených sodíkovými zdroji. Budoucnost umožňovala jediný scénář: výměna osvětlení. Jenže jakým způsobem ho ufinancovat?

Proto ve Starých Křečanech realizovali výměnu stávajících svítidel za moderní LED svítidla. Využili pro ně existující podpěrné body. Nová svítidla umožnují v době nižší intenzity dopravy a pohybu chodců na komunikacích (většinou od 22-5 hod.) snížit intenzitu osvětlení na 50 % původního příkonu, a tím i významně snížit spotřebu elektrické energie.

Staré Křečany využili službu OSVĚTLENÍ ZA KORUNU. Svítidla si nekupují, ale pronajímají. Na výměnu osvětlení tak nemuseli aktivovat svůj investiční rozpočet. Výměnu i servis bude po dobu 10 let zajišťovat v plné míře jejich dodavatel, česká energetická společnost ČEZ ESCO. Obec tedy za provoz ani případné opravy již nic neplatí.

Obec výrazně ušetří. V obci vyměnili 442 kusů svítidel a 11 rozvaděčů. Stávající spotřeba za osvětlení činila 183 MWh ročně. Nová spotřeba je kalkulována na 40 MWh. Jedná se tak o úsporu ve výši skoro 3/4 původních nákladů!

Podívejte se na video na:  www.obec2030.cz 

https://obec2030.cz/novinky/stare-krecany-video/