MAS Český sever bude prezentovat náš region na Zahradě Čech
13.9.2017
MAS vyhlásila výzvy v Operačním programu Zaměstnanost
4.10.2017
MAS Český sever bude prezentovat náš region na Zahradě Čech
13.9.2017
MAS vyhlásila výzvy v Operačním programu Zaměstnanost
4.10.2017

Aktuality


 


Chřibská hostila účastníky 5. ročníku Festivalu lokální ekonomiky

Místní akční skupina Český sever ve spolupráci s MÚ Chřibská a za finanční podpory Ústeckého kraje byla v pátek 15. září 2017 pořadatelem již pátého ročníku Festivalu lokální ekonomiky. Letošním tématem byla venkovská ekonomika, regionální produkce a ekonomika ve vztahu k cestovnímu ruchu. Konference se konala v Domě seniorů v centru města. Akci doprovázel sobotní trh regionální produkce. 

Součástí  FLE je národní konference, která byla letos rozdělena do tří bloků. Po slavnostním zahájení, kterého se ujala představitelka MAS Český sever paní Ing. Eva Hamplová spolu se starostou Chřibské Janem Machačem, odstartoval první blok přednášek na téma venkovská ekonomika. 

První příspěvek přednesl hlavní host konference pan Mgr. Vladan Hruška, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, který hovořil o problémech a perspektivách současné venkovské ekonomiky.  Po něm dostali slovo zástupci MAS Český sever pánové Ing. Martin Kučera a Ing. Mgr. Marek Hartych, kteří seznámili přítomné s aktuálními možnostmi využití finančních nástrojů k podpoře venkovské ekonomiky.

Druhý blok přednášek, věnovaný regionální produkci, zahájila paní Mgr. Petra Ludwigová z Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje s příspěvkem o regionálním značení, podporovaném Ústeckým krajem. Následovala přednáška paní Mgr. Lenky Stiborové, koordinátorky regionální značky Českosaské Švýcarsko z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko v Krásné Lípě.

Další dva příspěvky se týkaly příkladů dobré praxe, konkrétně realizace přidané hodnoty v zemědělství. O chovu masného skotu a provozu rodinné farmy Babiny hovořila paní Jana Horová. Ekofarma Babiny se nachází v severní části chráněné krajinné oblasti Českého středohoří, na hranici okresů Litoměřice, Děčín a Ústí nad Labem. Po ní dostal slovo pan Martin Honza z rodinné farmy, zaměřené na mléčný skot a ležící v obci Růžová.

V závěrečném bloku přednášek dostali slovo paní Dana Štefáčková z odboru PR a marketingu z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko v Krásné Lípě a pan Rostislav Křivánek, novinář a spisovatel, autor textů v časopisech Zážitky v Českosaském Švýcarsku a Brána. Společně hovořili o novém projektu, mapujícím gastro zážitky v našem regionu.

Příspěvek, který uzavíral celodenní program konference, přiblížil hostům novou destinaci na trhu cestovního ruchu – Lužické hory. O důvodu vzniku nové destinace hovořil pan Jan Sviták, starosta obce Prysk, předseda Svazku obcí Novoborska a současně zastupitel Libereckého kraje, jehož slova poté doplnila paní Mgr. Jana Nastoupilová, manažerka Svazku obcí Novoborsko.

Profily přednášejících a jejich příspěvky včetně fotogalerie najdete v příloze této aktuality.

Trh regionální produkce ve Chřibské

Trh regionálních produktů tradičně doprovází národní konferenci FLE a ani letos tomu nebylo jinak. Náměstí ve Chřibské se i přes nepřízeň počasí zaplnilo v sobotu 16. září stánky s nabídkou džemů, pečených čajů, keramiky, sirupů z levandule, rukodělných výrobků, dekorací ze dřeva, textilních hraček apod. Nechybělo občerstvení a nabídka nápojů, letos ale šly na odbyt hlavně horké nápoje. Děti návštěvníků vyzkoušely svou šikovnost ve tvořivých dílnách – mohly si vyrobit jednoduchý šperk ze skla, korálků a textilu, uplést z pedigu třeba jednoduchý stojánek na pastelky nebo si vybarvit omalovánkový polštářek…

Trh byl doplněn o celodenní hudební program, při kterém se představily dvě místní kapely - Familia a The Spirits. Naše poděkování patří firmě Noprosu z Varnsdorfu, která zapůjčila formou sponzorského daru přívěs, který sloužil jako podium pro vystoupení obou jmenovaných skupin.

Další náš dík patří starostovi Chřibské panu Janu Machačovi za organizační partnerství celého Festivalu lokální ekonomiky 2017, ale také starostovi obce Jiřetín pod Jedlovou panu Bohuslavu Kaprálikovi, který zajistil přepravu stánků na místo konání akce. 

Na sobotní akci ve Chřibské zavítali také zástupci Ústecké televize, kteří zde natočili krátkou reportáž, video můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=rIbbZHNb_Ig&feature=youtu.be

Dana Dudková
Kancelář MAS Český sever, z. s.
Národní 486, Varnsdorf

Ve Varnsdorfu dne 21. 9. 2017


Fotogalerie


Dokumenty ke stažení

  Prezentace Destinace Lužické hory_prezentace 15.9.2017 FLE (pptx 2.83 MB)
  Prezentace Fajnšmekr ČŠ (pptx 9.76 MB)
  Prezentace FLE 2017 Marek Hartych (pptx 122.74 KB)
  Prezentace FLE 2017 Martin Kučera (pptx 233.3 KB)
  Prezentace_FLE Chribska_Petra Ludwigova (ppt 3.05 MB)
  Prezentace_Konference Lokalni_ekonomiky_15_9_2017 (pptx 5.62 MB)
  Prezentace_Vladan Hruška (pdf 1.55 MB)
  Profily přednášejících na FLE 2017 (pdf 2.25 MB)