Severními Čechami se bude putovat za lidovou architekturou
28.6.2016
Nový webový kalendář turistických akcí Ústeckého kraje
12.7.2016
Severními Čechami se bude putovat za lidovou architekturou
28.6.2016
Nový webový kalendář turistických akcí Ústeckého kraje
12.7.2016

Aktuality


 


Tipy na rodinné prázdninové výlety

Nechte se inspirovat našimi tipy na jednodenní výlety na Šluknovsku a Děčínsku. Šest turistických tras, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, bylo navrženo pro oživení venkovského turistického ruchu a poznávání přírodních krás a pamětihodností při realizaci projektu Společně Bránou do Čech. Partnery projektu byla MAS Český sever a MAS Labské skály.

Projekt spolupráce mezi MAS Labské skály a MAS Český sever (dříve MAS Šluknovsko) reflektuje na absenci propagace venkovského cestovního ruchu, potřebu inovace a doplnění existující nabídky v území MAS. Zaměřili jsme se hlavně na rodiny s dětmi, ve kterých vidíme velký potenciál pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu v obou regionech - na Šluknovsku a Děčínsku.

Hledáte-li zajímavý cíl výletů s vašimi dětmi nebo vnoučaty v období nejen letních prázdnin, ale i po celý rok, nechte se inspirovat těmito trasami. Byly navrženy tak, aby je bylo možné absolvovat třeba jenom během jednoho dne a aby je fyzicky zvládly také menší děti. Každou z tras otestovali na vlastní kůži účastníci exkurzí - rodiny z území MAS Český sever a MAS Labské skály již v průběhu roku 2013.

U každé z tras najdete v příloze podrobnější popis, otevírací doby, ceny vstupného apod., možnost občerstvení apod. Změna údajů vyhrazena!

Trasy na území MAS Český sever (Šluknovsko)

A. Jedlová - to není jen rozhledna

 • Rozhledna na hoře Jedlová (774 m n. m.), výhled na panoráma Lužických hor, Českosaského Švýcarska, Šluknovska a německé Lužice, možnost občerstvení v restauraci vedle rozhledny
 • Sportovní areál Jedlová (půjčovna terénních koloběžek a sjezdových kár, lezecká stěna, lanové centrum, obří houpačka apod.)

B. Okruh Šluknov, Lipová a Krásná Lípa

 • Zámek Šluknov - prohlídka zámku, možnost občerstvení v zámecké cukrárně Café Dlask (nositel regionální značky Českosaské Švýcarsko regionální produkt)
 • Návštěva opraveného podstávkového domu č. p. 424, v němž je nové informační centrum
 • Návštěva expozice Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Součástí výstavy rozmístěné ve dvou patrech jsou interaktivní exponáty - větrný mlýn, lososí cesta, labyrint v krajině, vznik sklářství, a dále panoramatická projekce o zrození krajiny
 • Čokoládovna MANA na Křinickém náměstí (shlédnutí ruční výroby čokolády a možnost koupit si čokoládový suvenýr)

C. Jiřetínský okruh

 • Stříbrná štola sv. Jana Evangelisty (založena v roce 1781), ročně ji navštíví 5,5 tisíce turistů
 • Křížová hora (na vrchu nad obcí vzniklo v 18. století poutní místo, spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži sedmi bratrům)
 • Muzeum hornictví (historie dolování v Jiřetíně pod Jedlovou a okolí, dějiny hradu Tolštejn)
 • Zřícenina hradu Tolštejn s vyhlídkou (Tolštejn, původně Dohlenstein - Kavčí skála, je zříceninou středověkého hradu, o němž jsou první zmínky v roce 1337), možnost občerstvení v hradní restauraci

Trasy na území MAS Labské skály (Děčínsko)

A. Okruh Jílovský zámek a rozhledna na Sněžníku

 • Zámek v Jílovém patří mezi velmi cenné památky saského renesančního stavitelství v severních Čechách, byl postaven ve 2. pol. 16. století jako centrum samostatného Jílovského panství. V r. 2006 bylo zpřístupněno renesanční sklepení, plné strašidelných překvapení...!
 • Nad městem Jílové se nachází nejvyšší stolová hora u nás - Sněžník (723 m n. m.) a na jejím vrcholu stejnojmenná 33 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1864

B. Ekofarma Natural Agro Slavošov a hrad Blansko

 • Ekofarma Natural Agro nedaleko Ústí nad Labem se zabývá pastevním chovem skotu bez tržní produkce mléka, ovcí a koz různých plemen a chovem koní pro sportovní i rekreační účely. Chovají tu nejen koně, skot, ovce a kozy, ale i mnoho nejrůznějších dalších zvířat a ptáků, aby se návštěvníci mohli podívat, některá zvířata pohladit a nakrmit.
 • Zřícenina hradu Blansko se tyčí na vysoké čedičové homoli 540 m n. m. Hrad vznikl kolem roku 1400. Pod hradem se zachovalo výrazné stavení starého šenku, ve kterém se konával hrdelní soud před exekucí na blízkém Šibeničním vrchu. Objekt patří patrně k nejstarším hrázděným stavbám v celém Českém středohoří.

C. Tiské stěny

 • Tiské stěny jsou přírodní památkou - bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule. V západním výběžku CHKO Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast. Procházka mezi skalami a po skalách Tiských stěn je nenáročná, zvládnou ji i malé děti od cca 4 let. Dospělý dozor a sportovní obuv je nutná!
 • V kostele sv. Anny v Tisé uvidíte mj. sochu navráceného Schönsteinského anděla z původní tvrze v místech dnešní obce Tisá. Kostel je otevřen pouze po dobu konání mše vždy 1. neděli v měsíci.


Dokumenty ke stažení

  Výlet pro rodiny - Jedlová (pdf 1.23 MB)

  Výlet pro rodiny - Jílové a Sněžník (pdf 319.91 KB)

  Výlet pro rodiny - Jiřetín pod Jedlovou (pdf 435.61 KB)

  Výlet pro rodiny - Slavošov a Blansko (pdf 382.64 KB)

  Výlet pro rodiny - Šluknov, Lipová, Krásná Lípa (pdf 2.74 MB)

  Výlet pro rodiny - Tiské stěny (pdf 406.07 KB)