Interaktivní prezentace povolání a učebních oborů for EDUCATION & JOBS 2019
5.11.2019
Nové regionální výrobky z Českosaského Švýcarska
27.11.2019
Interaktivní prezentace povolání a učebních oborů for EDUCATION & JOBS 2019
5.11.2019
Nové regionální výrobky z Českosaského Švýcarska
27.11.2019

Aktuality


 Jak vypadá plazma a co je to vizkozita?

Každý z nás je od narození vědec. Pozorujeme, zkoumáme okolí. Jak v tom zábavně pokračovat ve škole, to bylo předmětem akreditovaného semináře pro pedagogy s názvem "Začínáme s vědou, a to s chutí a zábavně", který uspořádal MAS ČESKÝ SEVER ve čtvrtek 21.11.2019 v prostorách ZŠ J. Vohradského ve Šluknově ve spolupráci se vzdělávací institucí MARSTAFIT.

Učit se zábavně, to je sen nejen každého školáka. Pedagogové se na semináři také bavili. Vyzkoušeli si praktické a jednoduché pokusy s hustotou, elektrostatikou, vizkozitou, glykací, skupenstvím, a také plazma koulí. Pozorovali hoření různých látek, dostali návody na pokusy do výuky k roztokům, suspenzím, aerosolím... protrénovali své pozorovací schopnosti, včetně čichu a chutě. S velkým zaujetím se semináře zúčastnilo 32 pedagogů z regionu, kteří teď mohou návody realizovat ve svých třídách za dodržení bezpečnostních předpisů (samozřejmě). 

A závěrem návod na experiment s oxidem uhličitým, resp. recept na výrobu domácí malinovky. Co potřebujeme: kyselina citronová, jedlá soda, kapka (barevné) šťávy, cukr dle chuti, neperlivá voda. Postup: 1. smíchání pevných látek, 2. smíchání s kapalinou. Při přidání kapaliny vzniká bublající roztok. A máte domácí malinovku! Poměry jednotlivých surovin jsou předmětem vlastního zkoumání. Tak si to užijte:)

Naše poděkování patří skvělým lektorům vědecké instituce Marstafit, a také vedení školy ZŠ J. Vohradského za vstřícnost a poskytnutí učebny pro konání semináře.

MAS Český sever, z.s. spolufinancuje akci z projektu "Místní akční plán vzdělávání II pro území SO ORP Varnsdorf a území SO ORP Rumburk, č. projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009704“, který je financován z ESF prostřednictvím OP VVV.